11.05 Testowe spotkanie online – Ułuda

Witajcie!

Zapraszam Was na kolejne spotkanie Dhammiczno-medytacyjne online. Tym razem będzie to spotkanie „testowe” w sensie, że będę testował Internet w potencjalnym nowym miejscu zamieszkania. 🙂 Dlatego oczywiście zapraszam wszystkich, ale z góry mówię, że mogą być lagi (choć myślę, że będzie OK).

Tematem tego spotkania będzie „Ułuda”.

W naukach buddyjskich często mowa jest o avijja czy moha – tłumaczone na angielski jako ignorance czy delusion, które znowu na polski tłumaczy się jako niewiedzę, ignorancję, ułudę czy złudzenia. Myślę jednak, że sporo osób nie wie, do czego tak naprawdę odnoszą się te terminy w kontekście nauk buddyjskich.

Jak to zwykle w buddyzmie bywa, wiele terminów ma różne odcienie znaczeniowe na różnych poziomach głębi. Na podstawowym poziomie ułuda oznacza to, kiedy ktoś wyznaje jakikolwiek pogląd, który jest niezgodny z prawdziwą naturą rzeczywistości. Znaczy to, że przeciwieństwem niewiedzy nie jest tylko wiedza, lecz w zasadzie jest to zrozumienie. Kogo poglądy są coraz bardziej zgodne z prawdziwą naturą rzeczywistości, ten ma większe jej zrozumienie.

Bardzo istotną nauką buddyjską jest to, że by obniżać ułudę, potrzebny jest rozwój serca – długofalowe obniżanie gniewu i chciwości. Wtedy zaczynamy widzieć wszystko coraz bardziej klarownie. Może to być dla niektórych zaskakująca nauka, że prawdziwe postrzeganie i zrozumienie nie jest związane tylko z posiadaną wiedzą, ale też ze stanami uczuciowymi serca. Więcej na spotkaniu.

Podczas spotkania będzie medytacja, mowa Dhammy oraz sesja pytań i odpowiedzi.

Odbędzie się ono na Zoomie w sobotę 11tego Maja 2024 roku. Start godzina 11.00.

Zapisy: napiszcie krótkiego maila na Piotr.medytacja@gmail.com, że chcecie się zapisać.

Trzeba się zapisać na maila i wtedy wyślę linka do spotkania na Zoomie. Spotkanie potrwa pewnie do około 14.30 i jak zwykle odbywa się za wolne datki.

W momencie rozpoczęcia, wyślę zapisanym linka do spotkania na Zoomie, czyli w sobotę 11 Maja o godzinie 11.00. Zapisanym dzień wcześniej wyślę przypominajkę. Jak nie dostaniecie przypominajki do godziny 20.00 w piątek 10 Maja, to znaczy, że z jakiegoś powodu nie jesteście zapisani, więc jak mieliście być, to piszcie wtedy. 🙂

Jest to idealna okazja żeby zadać jakieś pytanie itd.

Zapraszam na spotkanie! 

Z Mettą!