PLANOWANE WYDARZENIA

Odosobnienie z Bhante Sunyo w Oddechowie – 31.10 – 3.11

http://sasana.wikidot.com/

W dniach 30 października od 16.00 do 3 listopada do 15.00, w ośrodku Oddechowo pod Warszawą odbędzie się odosobnienie z Czcigodnym Sunyo, mnichem z klasztoru Bodhinyana, uczniem Ajahna Brahma.
Odosobnienie odbędzie się w Ośrodku Rozwojowym ODDECHOWO (al. prof. Jana Nielubowicza 6, 05-281 Borzymy – więcej informacji na stronie oddechowo.pl/)

Fundacja „Theravada” pokrywa wszystkie koszty związane z pobytem uczestników, zatem odosobnienie jest darmowe! Darowiznę na rzecz fundacji można ofiarować w każdym momencie, nie ma żadnych finansowych uwarunkowań dla osób chcących wziąć udział w spotkaniu.

Jeśli chcesz wziąć udział w odosobnieniu wypełnij kwestionariusz. Wysyłając poprawnie formularz rezerwujesz miejsce na odosobnieniu. Powiadomimy Cię mailowo czy dostałeś/łaś się na odosobnienie, czy na listę rezerwową. Lista rezerwowa oznacza, że jeśli ktoś zrezygnuje i zwolni się miejsce, skontaktujemy się z Tobą i poinformujemy o możliwości wzięcia udziału w odosobnieniu.

KWESTIONARIUSZ:KLIKNIJ TUTAJ

A retreat with Venerable Sunyo, a monk from Bodhinyana Monastery and a disciple of Ajahn Brahm, will be held at the Oddechowo retreat center near Warsaw from Oct. 30 from 4 p.m. to Nov. 3 till 3 p.m. 
The Theravada foundation covers all costs associated with the participants’ stay, so the retreat is for free! A donation to the foundation can be made at any time, there are no financial conditions for those wishing to attend. 

Plan dnia (Schedule)

Niedziela (Sunday) 30.10.2022

16:00 Powitanie (Reception)

18:00 Wprowadzenie (Brief orientation with the Retreat Manager)  19:00 Kolacja (Dinner)

20:00 Mowa Wprowadzająca & Medytacja (Introduction Talk & Guided Meditation)

Poniedziałek + Wtorek + Środa (30-02.11.2022) (Monday + Tuesday + Wednesday)

7.00 – 8.00 Śniadanie (Breakfast)

8.30 Mowa Dhammy & Medytacja Prowadzona (Dhamma Talk & Guided Meditation)

Później (Later) Medytacja siedząca/chodzona (Sitting/walking meditation)

10.40  – 11.15 Lunch

11.30 – 16.50  Medytacja siedząca/chodzona (Sitting/walking meditation)

17.00 –  18.00 Kawa, herbata, soki (Coffee, tea, juice)

18.30 – 19.00 Medytacja Prowadzona (Guided Meditation)

19.00 Pytania i Odpowiedzi (Questions & Answers)

Później (Later) Odpoczynek lub medytacja (Rest time or more meditation)


Czwartek (3.11.2022) (Thursday)

7.00 – 8.00 Śniadanie (Breakfast)

8.30 Mowa Dhammy & Medytacja Prowadzona (Dhamma Talk & Guided Meditation)

Później (Later) Medytacja siedząca/chodzona (Sitting/walking meditation)

10.40 – 11.15 Lunch

12.00  – 13.00 Pożegnanie & zamknięcie (Farewell & closing)

15.00 Wymeldowanie (Check out)

Reguły (Rules):

W trakcie odosobnienia praktykujemy Właściwą Mowę. Staramy się nie przeszkadzać innym w praktykowaniu w ciszy, a zanim się coś powie należy rozważyć czy jest to prawdziwe, czy ma pozytywne konsekwencje i czy jest to właściwy czas, aby to powiedzieć. Nie prowadzimy rozmów na sali medytacyjnej (poza zaplanowaną dyskusją) ani przy posiłkach. 

During the retreat, we practice Right Speech. We try not to disturb others while practicing in silence, and before saying something one should consider whether it is true, whether it has positive consequences, and whether it is the right time to say it. We do not engage in conversation in the meditation hall (except for scheduled discussion) or at meals. 

W trakcie odosobnienia nie korzystamy na terenie ośrodka z telefonów komórkowych, laptopów i innych gadżetów rozpraszających naszą uważność. Telefony najlepiej wyłączyć – w wyjątkowych sytuacjach można wyjść i zadzwonić poza ośrodkiem, wcześniej informując o tym kierownika odosobnienia.

During the retreat, we do not use cell phones, laptops and other gadgets that distract our attention. Phones are best turned off – in exceptional situations you can go and make a call outside the center, informing the retreat manager in advance.

Uczestnicy odosobnienia powinni przestrzegać ośmiu wskazań (aṭṭha-sīla): 

1. Pāṇātipātā veramaṇī-sikkhāpadaṃ samādiyāmi.

Zobowiązuję się przestrzegać podstawy treningu powstrzymywania się od zabijania żywych istot.

2. Adinnādānā veramaṇī-sikkhāpadaṃ samādiyāmi.

Zobowiązuję się przestrzegać podstawy treningu powstrzymywania się od brania tego, co nie zostało dane.

3. Abrahmacariyā veramaṇī-sikkhāpadaṃ samādiyāmi.

Zobowiązuję się przestrzegać podstawy treningu powstrzymywania się od wszelkiej aktywności seksualnej.

4. Musāvādā veramaṇī-sikkhāpadaṃ samādiyāmi.

Zobowiązuję się przestrzegać podstawy treningu powstrzymywania się od niewłaściwej mowy.

5. Surāmerayamajjapamādaṭṭhānā veramaṇī-sikkhāpadaṃ samādiyāmi.

Zobowiązuję się przestrzegać podstawy treningu powstrzymywania się od spożywania destylowanych i sfermentowanych trunków, które są przyczyną braku dbałości.

6. Vikālabhojanā veramaṇī-sikkhāpadaṃ samādiyāmi.

Zobowiązuję się przestrzegać podstawy treningu powstrzymywania się od jedzenia w nieodpowiednim czasie.

7. Nacca-gīta-vādita-visūkadassanā mālā-gandha-vilepana-dhāraṇa-maṇḍana-vibhūsanaṭṭhānā veramaṇī-sikkhāpadaṃ samādiyāmi.

Zobowiązuję się przestrzegać podstawy treningu powstrzymywania się od tańców, śpiewów, muzyki, oglądania przedstawień rozrywkowych, zdobienia ciała, używania perfum i kosmetyków.

8. Uccāsayana-mahāsayanā veramaṇī-sikkhāpadaṃ samādiyāmi.

Zobowiązuję się przestrzegać podstawy treningu powstrzymywania się od korzystania z wysokich i dużych łoży.
Dojazd:

Urle położone są 70 km od Warszawy. Dostaniesz się do Oddechowa z Warszawy w godzinę samochodem lub pociągiem Kolei Mazowieckich z Dworca Wileńskiego, pociągi jeżdżą co ok. godzinę.

Potrzebujemy Waszego feedbacku. W razie pytań i komentarzy kontaktujcie się na maila: theravada.warszawa@gmail.com

Rezerwacje:

Jeśli chcesz wziąć udział w odosobnieniu wypełnij kwestionariusz. Wysyłając poprawnie formularz rezerwujesz miejsce na odosobnieniu.

Powiadomimy Cię mailowo czy dostałeś/łaś się na odosobnienie, czy na listę rezerwową. Lista rezerwowa oznacza, że jeśli ktoś zrezygnuje i zwolni się miejsce, skontaktujemy się z Tobą i poinformujemy o możliwości wzięcia udziału w odosobnieniu. 

Dla osób które ze względów zdrowotnych nie będą w stanie praktykować szóstego wskazania do soków dodane będą owoce (więcej o tym w mailu potwierdzającym). 

Na odosobnieniu będzie tłumacz (to ja ! 🙂 ), więc wykłady, medytacje prowadzone i sesje pytań/odpowiedzi będą również po polsku.

Zapraszamy do udziału i do zobaczenia w Oddechowie! 🙂

Powrót dhammiczno-medytacyjnych warsztatów weekendowych – 3 oraz 9 lipca – odpuszczenie w kontekście przypowieści o śnie

Witam serdecznie. 🙂

Zanim polecę na Rains Retreat do Jhana Grove, chciałbym zrobić dwa osobne jednodniowe warsztaty dhammiczno-medytacyjne. Jeden w niedzielę 3 lipca a drugi w sobotę 9 lipca, w nadziei że w ten sposób każdemu zainteresowanemu spasuje chociaż jeden z nich. 🙂

W planie mam nowy format: warsztaty hybrydowo będą działy się na Zoomie i YouTube. Zaczniemy od medytacji na Zoomie, potem przejdziemy na Livestream na YouTube na mowę dhammy (by zapisała się na YT i by więcej osób mogło posłuchać), a następnie znowu powrócimy na Zoom na sesję Q&A czy dyskusję wokół dhammy.

Po przerwie zrobimy kontynuację – znowu mowa dhammy/sutta class na YT, a potem dyskusja na Zoom i na koniec medytacja również na Zoom.

Warsztaty odbędą się za wolne datki, ale jako że zbieram na pokrycie kosztu pobytu na Rains Retreat (który jest dość duży), to mam nadzieję że ktoś coś wpłaci. 🙂

Spotykamy się o 11.00 – w środku przerwa obiadowa. Warsztaty potrwają do wieczora, ciężko powiedzieć dokładnie do której godziny, ale liczmy 19.

Tematem pierwszych warsztatów jest „universalise & let go in the context of dream simile” – czyli „uniwersalizuj i odpuszczaj w kontekście przypowieści o śnie”.

Żyjąc bardzo często żywimy nadzieję, że gdzieś za rogiem czeka nas lepsze życie, kiedy tylko zmieni się nasza sytuacja. Choć do pewnego stopnia czasami jest to prawdziwe, ostatecznie ciężko znaleźć sensowne schronienie w tym świecie, o ile nie zbudujemy dobrego sanktuarium w naszych sercach czy umysłach. Przyjrzymy się przypowieści o śnie z MN54, oraz „szlachetnemu poszukiwaniu” z MN26. Bazując na tym o czym mówiłem na ostatnich transmisjach na YouTube, będziemy kontynuować temat budowania schronienia w trzech klejnotach oraz w naszych umysłach. 🙂 Dodatkowo chciałbym się głęboko przyjrzeć temu kiedy projekcje naszego umysłu są kusala i służą nam na ścieżce, a kiedy są akusala i prowadzą nas w tarapaty. Będziemy rozważać kwestie realności, śnienia i fantazji i jak mądrze poruszać się w tych procesach na ścieżce. Dużo by tu mówić, a nie chcę za dużo spoilować i poza tym wolę zostawić to niedopowiedziane, żeby mieć większą swobodę ekspresji podczas warsztatów! 🙂

Drugie warsztaty będą kontynuacją pierwszych. A jeżeli wyczerpiemy temat na pierwszych, to temat drugich podam w kolejnym poście, dzień czy dwa po zakończeniu pierwszych. 🙂

Zapisy: wystarczy napisać maila na Piotr.medytacja@gmail.com, że chcecie się zapisać na warsztaty 3 lub 9 lipca lub na obydwa. Wtedy na tego maila prześlę Wam linka do Zooma w dzień spotkania, minutę przed rozpoczęciem. 🙂 (czyli około 10.59) 😉

Zapraszam do zapisów. 🙂 Będą to ostatnie warsztaty przed Rains Retreat, kolejne najwcześniej po 8 października! Zachęcam również osoby które jeszcze nigdy na takowych nie były! 🙂

Niech wszystkie istoty będą wolne od cierpienia. <anjali>

Spotkanie w mniejszym gronie z Ajahnem Brahmalim i Bhante Bodhidhaja 24.06 w Krakowie, godz. 8.00 – zapisy zamknięte

EDIT: Wyczerpały się już miejsca na wydarzenie. Dziękujemy za zgłoszenia. 🙂 Wszystkie osoby które wypełniły kwestionariusz i wysłały zgłoszenie, otrzymają wiadomość z informacją czy udało im się dostać na listę gości czy nie. Osoby, które nie zdążyły się zapisać, oraz wszystkie pozostałe zainteresowane osoby będą mogły przeczytać protokół z zebrania. Będziemy Was informować przez ogłoszenia na stronach o przyszłych wydarzeniach.
Osoby którym się udało, zapraszamy w piątek do Joga Centrum. Do zobaczenia ! 🙂

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich osób zainteresowanych rozwojem buddyzmu therawady w Polsce: wraz z Ajahnem Brahmalim po naszym kraju podróżować będzie Bhante Bodhidhaja, który również jest mnichem z klasztoru Bodhinyana.

Wspólnie z nimi chcielibyśmy zorganizować dodatkowe spotkanie – 24 czerwca, w Krakowie – które dotyczyć będzie zakładania pierwszego w Polsce związku wyznaniowego w tradycji therawady i wczesnego buddyzmu. Chcielibyśmy zaprosić do naszych rozmów z Ajahnem Brahmalim i Bhante Bodhidhają wszystkie osoby, które cenią sobie Dhamma-Vinayę Buddy, jak również mowy i książki Ajahna Brahma. Chcielibyśmy porozmawiać o sprawach związanych z rozwojem buddyzmu w Polsce, pomocą w sprawach organizacyjnych i tym podobnych. Będzie to pierwsze, bardzo wstępne spotkanie, jeśli wszystko pójdzie dobrze, takich spotkań będzie więcej, w szerszym gronie. Ważne: spotkanie będzie w języku angielskim.  Ze względu na charakter wydarzenia będzie mogło tam być znacznie mniej osób – około 30. Poprosimy chętnych o wypełnienie ankiety, wyślemy maila z potwierdzeniem. Będzie to okazja, by zainteresowane osoby doświadczyły bliższego kontaktu z Ajahnami i mogły porozmawiać o swojej chęci zaangażowania w rozwój buddyzmu w Polsce. Dlatego zachęcamy żeby w imię tej idei zapisywały się głównie osoby, które chcą faktycznie wesprzeć powstający związek wyznaniowy.

Spotkanie odbędzie się 24.06 w Krakowie, w Joga Centrum, ul. Biskupia 18, o godz. 8.00 – 11.00. Na spotkanie obowiązywały zapisy przez kwestionariusz. Ze względu na to że miejsca się już wyczerpały, link został usunięty.