PLANOWANE WYDARZENIA

15.06 Spotkanie online – Czym są cnoty? O etyce cnót i kardynalnych cnotach filozofii zachodu w kontekście buddyjskim

Witajcie!

Zapraszam Was na kolejne spotkanie Dhammiczno-medytacyjne online.

Tematem tego spotkania będzie: „Czym są cnoty? O etyce cnót i kardynalnych cnotach filozofii zachodu w kontekście buddyjskim”.

Tym razem troszkę coś innego, bo będę chciał przyjrzeć się ujęciu cnót w duchu filozofii zachodu i jedynie zinterpretować je w kontekście buddyjskim. 🙂 Myślę i czuję, że będzie to bardzo korzystna dodatkowa perspektywa, gdyż da ona pole do refleksji nad aptektami rzadko poruszanymi w kręgach buddyjskich, a które mogą być przydatne na ścieżce.

Opowiem ogólnie o tym czym jest etyka cnót, eudajmonia oraz o czterech cnotach kardynalnych: mądrości praktycznej, sprawiedliwości, odwadze i powściągliwości. Jak starczy czasu, to omówię pokrótce też tzw. cnoty teologalne: wiarę, nadzieję i miłość.

Podczas spotkania będzie medytacja, mowa Dhammy/wykład oraz sesja pytań i odpowiedzi.

Spotkanie odbędzie się na Zoomie w sobotę 15tego czerwca 2024 roku. Start godzina 11.00.

Spotkanie potrwa pewnie do około 15.00 i jak zwykle odbywa się za wolne datki.

Zapisy: Ruszamy z nowym systemem zapisów. Tym razem zapisać się trzeba przez poniższy formularz:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdITpIHBxS0B0bqrEfE_rZMAHkwnTlMbhvrM566dzo5eWO9lw/viewform?usp=sharing

Każdemu kto się zapisze, w momencie rozpoczęcia wydarzenia wyślę linka do spotkania na Zoomie, czyli w sobotę 15stego czerwca o godzinie 11.00. Dzień wcześniej wyślę przypomnienie. Zapisujcie się proszę wcześniej niż w dzień samego spotkania.

Jest to idealna okazja żeby zadać jakieś pytanie itd.

Zapraszam na spotkanie! 

Z Mettą!

PS: Jakby przypadkiem coś nie działało z nowym systemem zapisów, to zrobię o tym dodatkowy post na stronie, ale myślę, że wszystko będzie OK. 🙂

SPOTKANIE ONLINE Z VIVEKĄ przełożone na 7.07, temat „METTA” [ENGLISH ONLY]

English information below.

UWAGA: Spotkanie online z Viveką z powodu jej choroby zostało przeniesione z 9 czerwca na 7 lipca. Przepraszamy za zamieszanie. Wszystko inne pozostaje bez zmian:

Fundacja Theravada i Polski Związek Wczesnego Buddyzmu chcą zaprosić wszystkich zainteresowanych na kolejne spotkanie on-line z Upāsikā Viveką. Spotkanie odbędzie się w języku angielskim.

Mowa Dhammy i sesja pytań i odpowiedzi odbędą się w niedzielę 7 lipca 2024 o godzinie 10.00 czasu polskiego [CEST (UTC +2)]. Spotkanie potrwa około 2 godziny.

Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom, będzie ono nagrywane i publikowane na kanałach YouTube Sasana.pl oraz Sunyanando. Nie trzeba włączać kamerek, prosimy też o wyłączanie mikrofonów, będzie „poczekalnia”, nie będzie hasła.

Linki:
Link do spotkania: https://us02web.zoom.us/j/84346618501

Prosimy o uprzednie zainstalowanie aplikacji Zoom i zapoznanie się z jej obsługą, do pobrania stąd: https://zoom.us/

Bio:

Upāsikā Viveka jest głęboko praktykującą dhammaczarinką, która otrzymała swoje palijskie imię od Ajahna Brahma. Jest akredytowaną zaawansowaną nauczycielką Dhammy przez Buddhist Society of Western Australia. Żyje i praktykuje przeważnie w odosobnieniu w Sanktuarium Khemavara od ponad 20 lat. Jest na 8 buddyjskich ascetycznych wskazaniach od 2009 roku. Khemavara jest sanktuarium dla dzikich zwięrząt, znajdującym się w australijskim buszu otoczonym przez parki narodowe. Viveka jest bardzo interesującą postacią, ponieważ mimo że jest osobą świecką, nie mając szansy by się wyświęcić, praktykuje z dedykacją buddyjskiej mniszki. Przed wyrzeczeniem się świata, zajmowała się profesjonalnie psychologią, specjalizując się w zdrowiu psychicznym. Była instrumentalna we wprowadzeniu i rozprzestrzenianiu w Australii „Modelu Opartego na Regeneracji”.

BASIC INFORMATION [ENG]:

ATTENTION: Meeting with Viveva due to her sickness is moved from 9.06 to 7.07. We are sorry for inconvenience.

Theravada Poland Foundation and Polish Early Buddhism Society would like to invite all interested for next online meeting with Upāsikā Viveka. It will be in english language only.

Dhamma talk and Q&A will take place at 7th of July 2024, 10 AM Polish time [CEST (UTC+2)]. Meeting will last around 2 hours.

Meeting takes place on Zoom platform. It will be recorded and published on Sasana.pl and Sunyanando YouTube channels. You don’t have to turn on cameras, we ask you to mute your mics, there will be „waiting room”, no password.

Links:
Link to meeting: https://us02web.zoom.us/j/84346618501

We ask you to install Zoom app before the meeting, and get knowledge how to use it, you can download it here: https://zoom.us/

Bio:

Upāsikā Viveka is a deeply practicing dhammacārinī, who was given her Pali name by Ajahn Brahm. She is accredited as an advanced Dhamma teacher by the Buddhist Society of Western Australia. She has lived and practiced mostly in seclusion in Southeast Australia at Khemavara Sanctuary for over 20 years, and under the 8 precepts since 2009. Khemavara is in an isolated bush location surrounded by national parks and is a sanctuary for wild animals. Viveka is a very interesting figure because even though she is a lay person, not having had the opportunity to ordain, she practices with the dedication of a nun. Before renunciation she had a professional background in psychology, specializing in Mental Health, and was instrumental in introducing and spreading the Recovery Based Model throughout Australia.

17.06 Trzech mnichów w jurcie w Oddechowie – ruszyły zapisy

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Dhammą w Oddechowie!

Kiedy? 17 czerwca 2024 (godz. 17.30 – 20.45)
Gdzie? Ośrodek medytacyjny Oddechowo (al. prof. Jana Nielubowicza 6, 05-281 Borzymy, k. Warszawy)

Dołącz do nas na historyczne spotkanie trzech wybitnych mnichów, którzy łączą w sobie głęboką mądrość i bogate doświadczenie duchowe. To wyjątkowa okazja, aby zgłębić nauki buddyjskie i praktyki medytacyjne w niezwykłej atmosferze wspólnoty.

Poznaj naszych mnichów:

Ajahn Brahmali – Od bycia inżynierem i finansistą do jednego z najbardziej wpływowych nauczycieli buddyjskich. Pochodzący z Norwegii Ajahn Brahmali poznawał nauki buddyjskie na całym świecie, od Japonii po Australię. Jego głęboka znajomość tekstów buddyjskich i języka palijskiego jest źródłem inspiracji dla wielu praktykujących.

Bhante Sambodhi – Od matematyka i fizyka po głębokie zaangażowanie w buddyzm. Bhante Sambodhi przemierzył drogę od nauk ścisłych, przez psychologię, aż po życie monastyczne w klasztorach Birmy i Sri Lanki. Jego podróż duchowa obfituje w lata samotnych odosobnień i intensywnej praktyki medytacyjnej.

Ajahn Mudito – Od kucharza w Nowym Jorku do mnicha w Australii. Inspiracją dla Ajahn Mudito był Ajahn Brahm, którego proste i przystępne nauki otworzyły przed nim drzwi do życia monastycznego. Jego ścieżka to dowód na to, że duchowe przebudzenie jest możliwe w każdym miejscu i czasie.

Co Ciebie czeka?

  • Głębokie nauki i medytacje prowadzone przez doświadczonych mnichów.
  • Możliwość osobistego spotkania i rozmowy z mnichami.
  • Wyjątkowa okazja do wspólnej praktyki w otoczeniu natury i spokoju.

Nie przegap tej niezwykłej szansy na duchowy rozwój i odnowę!

Zarezerwuj miejsce już dziś i dołącz do nas w Oddechowie. Odkryj, jak mądrość i spokój mogą przemienić Twoje życie!

Spotkanie będzie prowadził Ajahn Brahmali i będzie tłumaczone konsekutywnie na język polski przez Piotra Płanetę.

Więcej informacji i formularz rejestracyjny: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc0LCeOX1q48jPnyMwUknyU_NvVUTnYCHc9NCt5R3yTpKOQ6Q/viewform

Bhante Sambodhi w jurcie w Oddechowie – można przynosić jedzenie

Witajcie! 🙂

Bhante Sambodhi prosił przekazać Wam, że jak coś możecie przynosić ofiarować jedzenie na spotkania w Jurcie. 🙂 Od razu mówię, że Bhante nie je słodyczy, białego pieczywa etc. Co się może przydać to mleko sojowe, kawa mielona nierozpuszczalna, masło, pieczywo ciemne, powidła, serki jakieś do chleba, i cokolwiek co jest zdrowe, co się nadaje na śniadanie. 🙂

Oto daty pozostałych spotkań w jurcie:

3 czerwiec (poniedziałek) – Spotkanie w jurcie: medytacja, dyskusja o Dhammie [ENG]

6 czerwiec (czwartek) – Spotkanie w jurcie: mowa Dhammy, medytacja, Q&A [POL]

10 czerwiec (poniedziałek) – Spotkanie w jurcie: medytacja, dyskusja o Dhammie [ENG]

13 czerwiec (czwartek) – Spotkanie w jurcie: mowa Dhammy, medytacja, Q&A [ENG]

20 czerwiec (czwartek) – Spotkanie w jurcie: mowa Dhammy, medytacja, Q&A [ENG]

24 czerwiec (poniedziałek) – Spotkanie w jurcie: medytacja, dyskusja o Dhammie [ENG]

27 czerwiec (czwartek) – Spotkanie w jurcie: mowa Dhammy, medytacja, Q&A [POL]

1 lipca (poniedziałek) – Spotkanie w jurcie: medytacja, dyskusja o Dhammie [ENG]

8 lipca (poniedziałek) – Spotkanie w jurcie: medytacja, dyskusja o Dhammie [ENG]

11 lipca (czwartek)  – Spotkanie w jurcie: mowa Dhammy, medytacja, Q&A [POL]

14 lipca (niedziela) – Bhante Sambodhi wraca do Czech.

Jak coś to dzięki i z mettą. 🙂