PLANOWANE WYDARZENIA

Regularne wydarzenia:

  • Każda środa 18.30 – wykład transmitowany i zapisywany na YouTube
  • Każda ostatnia niedziela miesiąca 10.00 – Spotkanie z mnichem lub mniszką z polskim tłumaczeniem – transmisja na kanale YouTube Sasana.pl

2.03 Medytacyjna podróż w dźwiękach gongu

Wydarzenie organizowane przez Joga Centrum:

Mamy radość znów zaprosić Was na medytacyjną podróż w dźwiękach gongu prowadzoną przez Piotra Płanetę, podczaj której będziecie mogli doświadczyć stanu głębokiego relaksu, introspekcji oraz uruchomić psychofizyczne procesy uzdrawiania.
Wydarzenie składa się z trzech części: medytacji, mowy dhammy – czyli słów inspirujących nas do bycia lepszymi ludźmi i pogłębiania naszej duchowej drogi, oraz podróży w dźwiękach gongu.

Data: 2.03.2024
Godzina: 18:30 – 21.30
Lokalizacja: Joga Centrum Nova Huta, os. Zgody 7, Kraków
Prowadzi: Piotr Płaneta
Cena: 100 zł
Zapisy: https://bit.ly/42sOIsW

Gong jest instrumentem terapeutycznym, który działa na wielu poziomach: wywołuje on falę akustyczną o szerokim spektrum częstotliwości, których wibracje w szczególny sposób masują ciało fizyczne.

Dźwięk potrafi wejść głęboko w struktury ciała, i poprzez mikro-drgania masuje wszystkie jego komórki. Gong na którym gra Piotr, to duży 100cm tam-tam, stworzony do celów terapeutycznych, zatwierdzony przez instytut Petera Hessa, badający gongi pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa w użyciu terapeutycznym.
Jest to bardzo wysokiej jakości gong, stworzony aby oczyszczać na wielu poziomach. Według joginów, dźwięk gongu oddziałuje intensywnie na ciało energetyczne. Pobudza on ruch prany, rozbudza ją, czyści i harmonizuje.

Czasami podczas podróży w dźwiękach gongu ludzie mają naprawdę ciekawe doświadczenia duchowe. Nawet jeżeli świadomość danego człowieka nie odczuwa ruchu prany i nie objawia się to żadnym szczególnym doświadczeniem, gong i tak oddziałuje pozytywnie na jej przepływ.

Dzięki transowemu dźwiękowi gongu, umysł stosunkowo łatwo wchodzi w stan głębokiej imersji do wewnątrz.
Jeżeli gong wyzwoli w kimś coś ważnego, po koncercie Piotr chętnie pomoże zinterpretować to doświadczenie i da wskazówki co dalej można z nim zrobić. Ma w tym wieloletnie doświadczenie. Najważniejsze w tym wydarzeniu jest połączenie wiedzy i mądrości płynącej z mowy dhammy, ukojenie, wyciszenie i otwarcie jakie płyną z medytacji, oraz uzdrowienie i pobudzenie energii wywołane przez gong. Dzięki temu połączeniu jest to holistyczne duchowe doświadczenie, które może być dodatkowo zaproszeniem do głębszej praktyki medytacji i dhammy.

PLAN WYDARZENIA:

– Przywitanie, medytacja – około 30 minut
– Krótka przerwa
– Mowa Dhammy – 45 minut
– Krótka przerwa
– Podróż medytacyjna w dźwiękach gongu i chanting – około 60 minut
– Sesja pytań i odpowiedzi i możliwość krótkiego pogrania na instrumentach.

Na całość przewidziane jest 3 godziny.

CO ZABRAĆ: Luźne ubranie. Maty są na miejscu.

UWAGA: Przeciwskazaniem do koncertu jest rozrusznik serca.

Rezerwacja miejsca: https://bit.ly/42sOIsW

2.03 PROWADZĘ SPOTKANIE Z THERAVADA KRAKÓW, TEMAT: „MANGALA SUTTA – O BŁOGOSŁAWIEŃSTWACH CZ. 4”

Witajcie! 🙂

W sobotę 2 marca będę prowadził spotkanie z Theravada Kraków. W planie 30 minut medytacji a potem 1 godzina mowy Dhammy, po której będzie krótka sesja Q&A i wspólny chanting Mangala Sutty w pali i po polsku! 🙂 Tematem mowy Dhammy, a w sumie to sutta klasy będzie kontynuacja omawiamia Mangala Sutty.

Spotkanie potrwa od 10.30 do około 13.00.

Odbywa się w Krakowie, w szkole jogi „Sattva”, przy ul. Smoleńsk 22/22.

Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść.

Do zobaczenia i z mettą! 🙂

25.02 Spotkanie online z Viveką, temat: Percepcja i poglądy

Standardowo w ostatnią niedzielę miesiąca, czyli 25.02 chcemy Was zaprosić na spotkanie z Upāsiką Viveką. Mowa Dhammy odbędzie się na Zoomie, o godzinie 9.00 rano.

Co miesiąc spotykamy się z Australijską Sanghą z BSWA (I ich przyjaciółmi) w ramach współpracy z Polskim Związkiem wczesnego Buddyzmu (PZWB) i planowanym pierwszym klasztorem theravady w Polsce w tradycji Ajahna Brahma.

Mowa Dhammy (tym razem nie będzie medytacji, bo mowa będzie dłuższa) i sesja Q&A będą konsekutywnie tłumaczone na język polski. Potrwa do godziny około 11.00. Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom, będzie ono nagrywane i publikowane na kanale YouTube Sasany. Nie trzeba włączać kamerek, prosimy też o wyłączanie mikrofonów, będzie „poczekalnia“, nie będzie hasła.

Link do spotkania: https://us02web.zoom.us/j/84346618501
Prosimy o uprzednie zainstalowanie aplikacji Zoom i zapoznanie się z jej obsługą, do pobrania stąd: https://zoom.us/

Tematem spotkania będzie: Percepcja i poglądy.

Biografia:

Upāsikā Viveka to głęboko praktykująca dhammaczarinka, która od czternastu lat trzyma osiem buddyjskich wskazań. Od ponad dwudziestu lat żyje i praktykuje w odosobnieniu w Południowo-Wschodniej Australii w Sanktuarium Khemavara – jej miejscu będącym ostoją bezpieczeństwa dla dzikich zwierząt. Viveka jest bardzo inspirującą postacią, ponieważ praktykuje z dedykacją mniszki, pomimo że jest osobą świecka. Jest akredytowaną przez Buddhist Society of Western Australia zaawansowaną nauczycielką Dhammy, oraz uczennicą Ajahna Brahma i Ajahna Brahmali. Łącząc głębokie rozumienie z ciepłym nastawieniem, z radością dzieli się swoimi wglądami.

Zapraszamy. 🙂

Spotkanie online 11.02 – Buddyjska medytacja z oddechem – praktyka i teoria

Witajcie!

Zapraszam Was na kolejne spotkanie Dhammiczno-medytacyjne online.

Tematem tego spotkania będzie: „Buddyjska medytacja z oddechem – praktyka i teoria”.

Moją inspiracją jest głównie lektura książki Grzegorza Polaka „Reexamining Jhanas” w kontekście całej reszty mojej wiedzy o buddyzmie. Dodatkową inspiracją jest samo życie, gdyż medytacja z oddechem w kółko okazuje się niezawodną pomocą w moim życiu.

Prof. Grzegorz Polak w „Reexamining Jhanas” podał moim zdaniem interpretację medytacji z oddechem z anapana-sati sutty, która najbliższa jest przekazowi samej sutty bez dodatkowych naleciałości. Sprawdziłem to z wieloma suttami zarówno teoretycznie jak i w praktyce i faktycznie zarówno teoretycznie ma to ogromny sens, jak i w praktyce sprawia się to bardzo dobrze. 🙂

Na spotkaniu tym razem aż 2 medytacje, byśmy dobrze przećwiczyli tę metodę, a więc plan spotkania będzie następujący:

Medytacja, mowa dhammy, medytacja, sesja Q&A.

Mowa będzie dotyczyć głównie dokładnemu wyjaśnieniu medytacji z oddechem oraz przedstawieniem argumentów, dlaczego dana interpretacja wydaje się najbliższa temu, jak praktykował ją Budda. Wyjaśnię też, dlaczego rozmaite techniki mogą się mieścić w ogólnych szerszych ramach, które znajdują się w suttach. Wyjaśnię jednak które z nich trochę mijają się z esencją. Nie obawiajcie się jednak, że skończy się to stwierdzeniem „wiemy, że nic nie wiemy”, lecz że będziecie mogli po spotkaniu praktykować w pewnej sekwencji (zgodną z suttami), która może Wam pomóc w medytacji jak i w konsekwencji w całym życiu. 🙂

Więcej na spotkaniu.

Odbędzie się ono na Zoomie w niedzielę 11mego lutego 2024 roku. Start godzina 11.00.

Zapisy: napiszcie krótkiego maila na Piotr.medytacja@gmail.com, że chcecie się zapisać.

Trzeba się zapisać na maila i wtedy wyślę linka do spotkania na Zoomie. Warsztaty potrwają pewnie do około 15.30. W planie: medytacja, mowa Dhammy, medytacja, sesja pytań i odpowiedzi (krótsza ze względu na 2 medytacje).

Spotkanie jak zwykle odbywa się za wolne datki.

W momencie rozpoczęcia, wyślę zapisanym linka do spotkania na Zoomie, czyli w niedzielę 11 lutego o godzinie 11.00. Zapisanym dzień wcześniej wyślę przypominajkę. Jak nie dostaniecie przypominajki do godziny 20.00 w sobotę 10 lutego, to znaczy, że z jakiegoś powodu nie jesteście zapisani, więc jak mieliście być, to piszcie wtedy. 🙂 W miarę możliwości proszę się zapisywać wcześniej niż ostatniego dnia przed warsztatami.

Jest to idealna okazja żeby zadać jakieś pytanie itd.

Zapraszam na spotkanie! 

Z Mettą!