PLANOWANE WYDARZENIA

Regularne wydarzenia:

  • Każda środa 18.30 – wykład transmitowany i zapisywany na YouTube
  • Każda ostatnia niedziela miesiąca 10.00 – Spotkanie z mnichem lub mniszką z polskim tłumaczeniem – transmisja na kanale YouTube Sasana.pl

Spotkanie z Bhante Sambodhi

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie on-line z Bhante Sambodhi – mnichem o ponad 20 letnim „stażu”, czyli tzw. Maha-Thero. 🙂

Mowa Dhammy i praktyka medytacji odbędzie się 28 maja 2023 o godzinie 10.00.

Tematem spotkania będzie 5 zdolności czy władz duchowych (indriya), z innej perspektywy niż ta, którą przedstawił Ajahn Brahmali. Będzie to więc swojego rodzaju uzupełnienie. 🙂

Co miesiąc spotykamy się z Australijską Sanghą z BSWA (i przyjaciółmi) w ramach współpracy z Polskim Związkiem Wczesnego Buddyzmu (PZWB) i planowanym pierwszym klasztorem theravady w Polsce w tradycji Ajahna Brahma. Spotkanie potrwa do ok. 12.00.

Zarówno medytacja, mowa Dhammy i sesja Q&A będą tłumaczone symultanicznie na język polski. Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom, będzie ono nagrywane i publikowane na kanale YouTube Sasany. Nie trzeba włączać kamerek, prosimy też o wyłączanie mikrofonów, będzie „poczekalnia”, nie będzie hasła.

Linki:
Link do spotkania: https://us02web.zoom.us/j/84346618501

Prosimy o uprzednie zainstalowanie aplikacji Zoom i zapoznanie się z jej obsługą, do pobrania stąd: https://zoom.us/

Biografia:
Czcigodny Sambodhi urodził się w połowie lat sześćdziesiątych w jednym z najbardziej zlaicyzowanych krajów na świecie, który wtedy nazywany był Czechosłowacją, a obecnie Republiką Czeską. Wychowany jako ateista, od wczesnych lat bardzo interesował się „twardą” nauką, skończył jako absolwent studiów z matematyki i fizyki.

Następnie podjął studia podyplomowe w dziedzinie „miękkiej” nauki, psychologii, które doprowadziły go w 1992 roku do zetknięcia się z medytacją buddyjską. Wtedy porzucił psychologię i przez sześć lat pracował jako dziennikarz, tłumacz i redaktor w wydawnictwie, jednocześnie podążając ścieżką Dhammy Buddhy jako świecki praktykujący. W 1995 r. po raz pierwszy udał się do Birmy, gdzie tymczasowo wyświęcił się na mnicha, by przez 10 miesięcy praktykować medytację vipassany w ośrodku medytacyjnym w tradycji Mahasiego Sayadawa w Yangon.

Jego późniejsze święcenia na bhikkhu miały miejsce w 2000 roku w leśnym klasztorze Pa Auk’a na południu Birmy, gdzie przez dwa lata przeszedł intensywny trening medytacji samathy. Następnie przeniósł się na Sri Lankę, gdzie spędził z przerwami 12 lat, będąc głównie związany z leśną tradycją Galduwy. Kilka z tych lat spędził w samotności, w prostych odludnych chatkach, w rejonie Lagalla.

Poza powiązaniami z zarówno birmańską jak i syngaleską tradycją, spędził również sporo czasu w klasztorach na Zachodzie z linii Luang Por Chah, gdzie odniósł ogromne korzyści z zaczerpniętych tam nauk.

Zdjęcia z Laggala:
https://goo.gl/photos/LESVs3FxTXEDqKL18
https://goo.gl/photos/fBEhF9pW9Tg2oy9T8

Zdjęcia z leśnego klasztoru Uyana:
https://goo.gl/photos/Z6bFoJQH7rcP9pf89

Wdzięczność – warsztaty Dhammiczno-medytacyjne online 4.06.2023

Witajcie serdecznie! 🙂

Kierowany intencją „bądź zmianą jaką chcesz widzieć w świecie”, postanowiłem zrobić warsztaty Dhammiczno-medytacyjne dotyczące wdzięczności.

Wdzięczność jest bardzo pięknym stanem mentalnym, gdyż jednocześnie bardzo poprawia nasze poczucie szczęścia, prowadzi do harmonii w relacjach, jak i otwiera nas na szczodrość, a więc pomaga również innym. Dużo lepiej żyje się w świecie, w którym napotykamy prawdziwą wdzięczność, a nie przeciwnie – niewdzięczność.

Sam Budda rzekł, że „Dwa rodzaje ludzi rzadko znajduje się w świecie: tych którzy czynią dobro, oraz tych, których są za nie wdzięczni.”

W związku z tym, chciałbym poświęcić te warsztaty na rozwijanie wdzięczności – zarówno na gruncie mowy Dhammy, jak i medytacji.

Tematy, które poruszymy to:

^ Czym jest prawdziwa wdzięczność

^ Za co i komu warto być wdzięcznym

^ Jak kultywować wdzięczność

^ Jak okazywać wdzięczność

^ Jak medytować nad wdzięcznością (dla mnie jest to forma medytacji z niebiańskim uczuciem „mudita”)

^ O współczesnym problemie braku wdzięczności i roszczeniowości

^ O tym jak wdzięczność rozwija charakter, a jej brak prowadzi do duchowej ruiny

^ Relacja wdzięczności a kammy.

W jakim kontekście wdzięczność przedłuża samsarę, a w jakim prowadzi do Nibbany

Oraz pewnie wiele innych.

Warsztaty odbędą się online, start 4 czerwca o godzinie 10.30. Trzeba się zapisać na maila i wtedy wyślę linka do spotkania na Zoomie. Warsztaty potrwają pewnie do około 15.00. W planie: medytacja, sesja pytań i odpowiedzi, mowa Dhammy i jeszcze jedna sesja pytań i odpowiedzi.

Spotkanie jak zwykle odbywa się za wolne datki.

Zapisy: napiszcie maila na Piotr.medytacja@gmail.com, że chcecie się zapisać.

Wtedy wyślę Wam linka do spotkania na Zoomie w niedzielę 4 czerwca o godzinie 10.30.

Jest to też idealna okazja żeby się trochę poznać, zadać jakieś pytanie (nawet niezwiązane z tematem przewodnim) etc.

Ktoś mógłby się zapytać: po co przychodzić na warsztaty online, skoro nagrania prędzej czy później i tak trafiają na YouTube? Są cztery główne powody:

^ Pierwszy jest taki, że jest to dobra okazja to wyrażenia wdzięczności względem tego co robię. Podzielenie się jakimś datkiem za warsztaty. : ) Ostatnio mam dość ciężką sytuację, więc wsparcie mile widziane.

^ Drugi powód jest taki, że chodząc na warsztaty mamy bardziej bezpośredni kontakt. Daje to dobre podwaliny, by kiedyś być zaproszonym na przyszłe refugium dhammiczno-medytacyjne, gdyż nie zapraszam na nie osób, których nie znam.

^ Po trzecie rzeczy silniej oddziałują, kiedy przekaz Dhammy i medytacja dzieją się w tym samym czasie. Można też zadawać pytania. Na warsztatach zawsze odpowiadam na wszystkie pytania, czego nie robię w komentarzach na YouTubie.

^ Po czwarte, materiały na YouTube wrzucam w określonych interwałach, więc wizyta na warsztatach to więcej treści i prosto z serca z tej chwili. 🙂

Zapraszam na warsztaty! 

Z Mettą! 🙂

Ajahn Brahmali w Polsce w 5 miastach: 4-10 Maja

Cóż za radufna nowina! 🤩 Na początku maja odwiedzi nas Ajahn Brahmali🥳

Pięć polskich miast – a tym samym pięć lokalnych grup theravady – będzie miało okazję gościć ucznia Ajahna Brahma. Na każdym spotkaniu Bhante poprowadzi medytację i wygłosi mowę Dhammy, po której będzie można zadać mu pytania na tematy związane z praktyką.

☸ Ajahn Brahmali przyjeżdża do Polski, by okazać nam wsparcie w tworzeniu Polskiego Związku Wczesnego Buddyzmu. To już druga jego wizyta w naszym kraju – podczas poprzedniej zawiązano inicjatywę wśród osób zainteresowanych współtworzeniem związku wyznaniowego. Jesteśmy na dobrej drodze do jego powstania!

Gdzie i kiedy spotkacie Ajahna Brahmalego?

🔴5 maja – godz. 18.00 – ŁÓDŹ

aula D207 budynku D Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego w Łodzi, ul. P.O.W 3/5

Szczegóły: FB Theravda Łódź

🟠6 maja – godz. 17.00 – WROCŁAW

sala 2D im. Witolda Świdy, bud. „D”, I piętro Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii przy ul. Uniwersyteckiej 7-10 we Wrocławiu

Szczegóły: FB @BuddyzmTheravadaWroclaw

🟡7 maja – godz. 17.00 – GLIWICE

Centrum 3.0, Ul. Studzienna 6

Szczegóły: FB @TheravadaSilesia

🟢8 maja – godz. 17.30 – KRAKÓW

Uniwersytet Ekonomiczny, Pawilon-Sportowo Dydaktyczny, ul. Rakowicka 27, sala nr 9

Szczegóły: FB @TheravadaKrakow

🔵9 maja – godz. 18.00 – WARSZAWA

Muzeum Azji i Pacyfiku, Ul. Solec 24

Szczegóły: FB Theravada Warszawa

Zapisy nie obowiązują, spotkania są bezpłatne i będą tłumaczone na język polski. W trakcie będzie można zaopatrzyć się darmowe książki Fundacji Theravada.

🪷O naszym gościu

Ajahn Brahmali urodził się w Norwegii w 1964 roku. Po raz pierwszy zainteresował się buddyzmem i medytacją po wizycie w Japonii, gdy miał dwadzieścia kilka lat. Po uzyskaniu dyplomów w dziedzinie inżynierii, a także finansów, rozpoczął mnisi trening jako anagārika (przestrzeganie ośmiu wskazań) w klasztorach buddyjskich Amaravati i Chithurst w Anglii.

Po zetknięciu się z naukami Ajahna Brahma postanowił kontynuować swój trening w Australii w klasztorze Bodhinyana, dokąd przeniósł się w 1994 roku, a w 1996 został wyświęcony na bhikkhu (mnicha) – Ajahn Brahm został jego nauczycielem. W roku 2015, po 20 latach spędzonych jako wyświęcony mnich, uzyskał tytuł Maha Thera (pāḷi: Maha – wielki, Thera – starszy).

Mnisi z Buddyjskiego Towarzystwa Zachodniej Australii (Buddhist Society of Western Australia) często zwracają się do niego po wyjaśnienia na temat Vinayi (reguły mnisiej) oraz sutt. Bardzo doceniają też jego wykłady dotyczące sutt i języka pāḷijskiego. Jasne i treściwe mowy Ajahna Brahmali sprawiają, że nauki Buddhy stają się łatwo dostępne dla wszystkich.

Serdecznie zapraszamy na spotkania!

Prowadzę 3 najbliższe spotkania z Krakowską Theravadą, 15, 22, 29 kwietnia

Cześć! 🙂

Informuję, że będę prowadził 3 najbliższe spotkania z Krakowską Theravadą: 15, 22 i 29 kwietnia. 🙂

Spotkania krakowskiej grupy odbywają się w każdą sobotę o 10.30 w Krakowie, w szkole jogi „Sattva”, przy ul. Smoleńsk 22/22. Spotkania trwają do około 13.00.

Plan spotkań jest następujący:
– Chwila recytacji
– Medytacja – 45 minut
– Mowa Dhammy połączona z czytaniem sutt – 60 minut
– Sesja pytań i odpowiedzi – maksymalnie 15 minut.
– Chwila recytacji na koniec.

Tematem najbliższego spotkania (15.04) będzie kontynuacja wykładów o Ośmiorakiej Szlachetnej Ścieżce i tym razem obiektem rozważań będzie właściwy sposób życia (sammā ājīva). Sposób życia w tym kontekście to ogólna rutyna jaką mamy w życiu, na którą w dużej mierze składa się praca, jaką wykonujemy. Bazując na poprzednich aspektach Szlachetnej Ścieżki, Budda zaleca, by nasza praca była taka, w której możemy praktykować właściwą intencję, właściwą mowę oraz właściwe działanie (omówione na dwóch ostatnich spotkaniach). W skrócie chodzi o to, by nasza praca i styl życia był moralny, byśmy zarabiali uczciwie robiąc coś naprawdę wartościowego, a przynajmniej nie krzywdzącego. Będziemy się temu dużo bliżej przyglądać na mowie Dhammy. Temat jest bardzo życiowy i postaram się go zaprezentować w możliwie ciekawy sposób. 🙂

Kolejne spotkania będą dotyczyć: właściwego wysiłku [samma vayama] (22.04), oraz właściwej pomności [samma sati] (29.04).

Tematy poruszane na wydarzeniach mają charakter „serii”, a więc każda kolejna mowa Dhammy/wykład, jest kontynuacją poprzedniej Dzięki temu, spotkania mają bardziej spójny charakter.

Poprzednie mowy z Krakowa możecie znaleźć na tej playliście: https://www.youtube.com/playlist

Ogólnym tematem przewodnim są Cztery Szlachetne Prawdy i Ośmioraka Szlachetna Ścieżka. Przyglądamy się tym tematom z jednej strony z perspektywy sutt, a z drugiej w kontekście praktyki we współczesnych czasach i obecnej wiedzy o świecie. Będziemy łączyć więc podejście wczesno-buddyjskie, bazując na suttach oraz interpretować je dodatkowo w kontekście współczesnych realiów.
Spotkania są za wolne datki i może przyjść każdy, nie tylko stali bywalcy krakowskiej grupy medytacyjnej. Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść.

Serdecznie zapraszamy! 🙂