17.03 Spotkanie online – by świat był lepszym miejscem – moralność i trening serca

Witajcie!

Zapraszam Was na kolejne spotkanie Dhammiczno-medytacyjne online.

Tematem tego spotkania będzie: „By świat był lepszym miejscem – moralność i trening serca”.

Moją główną inspiracją jest moja własna praktyka. Od kiedy trenuję swoje serce wraz z zaleceniami Ajahna Sony, moje życie jest niesamowicie bardziej wolne od cierpienia niż kiedykolwiek wcześniej. Główna wskazówka Ajahna Sony polega na tym, by skupiać swoją energię głównie na praktyce właściwego wysiłku: by odchodzić od negatywnych i krzywdzących stanów umysłu/serca, a kierować się do tych pozytywnych, uszczęśliwiających. Najważniejsze jest to, by z tych negatywnych wychodzić natychmiast, nie wchodząc z nimi w żadne dyskusje, lecz po prostu je konsekwentnie porzucać.

Mówiłem o tym sporo w ostatnich mowach, jednak czuję że jeszcze niewystarczająco podkreśliłem istotność moralności, która musi towarzyszyć temu procesowi. Nie chodzi tylko bowiem o trening serca, ale też o to, by w świecie zewnętrznym zachowywać się w sposób możliwie jak najmniej krzywdzący, najlepiej całkowicie bez krzywdy. Istotnym aspektem tego procesu jest zrozumienie wartości takiego zachowania, jak i wyrabianie sobie wrażliwości na coraz subtelniejsze zachowania, które mogą być nawet trochę krzywdzące i pozbywania się ich.

Im więcej osób będzie to robić, tym lepszym miejscem będzie zarówno ten świat, jak i przede wszystkim życie praktykujących to osób i ich otoczenia. A moją główną intencją jest to, żeby właśnie tak było. Na niczym mi tak nie zależy jak na tym, żeby w tym świecie było mniej nienawiści a więcej prawdziwej miłości, mniej cierpienia a więcej szczęścia, mniej bezduszności a więcej wrażliwości na dobro.

W filmie „Contact” z 1997 pada jeden z moich ulubionych cytatów, kiedy niezbyt dobra osoba mówi w kontekście niesprawiedliwej krzywdzącej sytuacji, że „taki jest świat”. Dobra osoba wtedy odpowiada: „A ja myślałam, że świat jest takim, jakim go tworzymy”.

Właśnie w tym duchu uważam że warto dzielić się Dhammą, ponieważ jestem głęboko przekonany, że wprowadzenie w życie tych dwóch praktyk: moralności i treningu serca, naprawdę zmienia ten świat i życie zamieszkujących go istot na lepsze. Nie pozostaje zatem nic jak przekazywać to dalej. Podczas spotkania opowiem o powyższych rzeczach ze szczegółami, rozwijając te wątki słowami przemawiającymi do naszych serc, jak i dając praktyczne wskazówki, które możemy aplikować w naszym codziennym życiu.

Podczas spotkania będzie medytacja, mowa Dhammy oraz sesja pytań i odpowiedzi.

Odbędzie się ono na Zoomie w niedzielę 17tego marca 2024 roku. Start godzina 11.00.

Zapisy: napiszcie krótkiego maila na Piotr.medytacja@gmail.com, że chcecie się zapisać.

Trzeba się zapisać na maila i wtedy wyślę linka do spotkania na Zoomie. Spotkanie potrwa pewnie do około 15.00 i jak zwykle odbywa się za wolne datki.

W momencie rozpoczęcia, wyślę zapisanym linka do spotkania na Zoomie, czyli w niedzielę 17 marca o godzinie 11.00. Zapisanym dzień wcześniej wyślę przypominajkę. Jak nie dostaniecie przypominajki do godziny 20.00 w sobotę 16 marca, to znaczy, że z jakiegoś powodu nie jesteście zapisani, więc jak mieliście być, to piszcie wtedy. 🙂 W miarę możliwości proszę się zapisywać wcześniej niż ostatniego dnia przed warsztatami.

Jest to idealna okazja żeby zadać jakieś pytanie itd.

Zapraszam na spotkanie! 

Z Mettą!