
Witajcie! 🙂
Po przerwie zapraszam Was na kolejne spotkanie Dhammiczno-medytacyjne online.
Tematem tego spotkania będzie: „Powrót do jaskini serca”. Jaskinia serca to metafora, której użył Ajahn Brahm w klasztornej mowie z 1999 roku. Jest ona szczególnie trafna, ponieważ jaskinia jest symbolem odpuszczenia świata i życia w izolacji od splamień, zanurzając się w wolności zrównoważonego serca.
Ajahn Brahm powiedział: „Ten świat jest jałowym miejscem i każdy, kto ma jakąkolwiek skłonność ku Dhammie lub wgląd w Dhammę, spojrzy na piękną, niesamowitą Dhammę Buddy jak na oazę na tej pustyni.”
Chcę się podzielić swoim doświadczeniem, jak bardzo moje życie stało się szczęśliwsze, i o ile mniej jest cierpienia, od kiedy więcej czasu spędzam samotnie medytując, czy to siedząc, czy na długich spacerach na łonie natury, a moje relacje z ludźmi sprowadzają się głównie do pomagania im, nie oczekując wiele w zamian.
Nie zawsze jednak wszyscy mamy warunki do życia w izolacji od przeszkadzających w praktyce istot, czy blisko natury, jednak możemy dokonać jej w niemałym stopniu w naszych wnętrzach, nie dając się aż tak wciągać w wiry procesów innych istot. Najlepiej mieć tę metaforyczną jaskinię zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Ale kiedy nie da się na zewnątrz, można chociaż wewnątrz.
Tematem pośrednim naturalnie będzie papanca i nipapanca. Papanca = proliferacja, zbędne namnażanie procesów w życiu: mentalnych, emocjonalnych, relacyjnych etc. etc. Nipapanca = brak proliferacji. Odpuszczenie większości tych chaotycznych procesów na rzecz harmonijnej wewnętrznej ciszy i zrównoważenia serca. Na rzecz stanu zbalansowanego flow, płynąc na fali wewnętrznej pustkopełni, czy to siedząc, leżąc, stojąc czy chodząc. Kiedy jest to połączone z sunącymi się krajobrazami natury na długich spacerach i wygodnym siedzeniem w dłuższych sesjach medytacyjnych, jest to niesamowicie wyzwalający sposób egzystencji jak na możliwości ludzkiego wcielenia, dający dodatkowo dobre owoce.
To wszystko jest w pełni zgodne z naukami Buddy. Budda mówił wielokrotnie o szczęściu w medytacyjnej samotności, o tym, że Przebudzeni mają inklinację ku izolacji od światowych ludzi i do życia w naturze, że w medytacyjnym nieporuszeniu serca jest jedyne trwałe szczęście i coraz większe wyzwolenie z cierpienia. Że samadhi osiągnięte podczas chodzenia dłużej trwa. To spotkanie będzie formą zaproszenia, byście i Wy rozważyli odpuszczenie kolejnych procesów na rzecz kultywacji wewnętrznej ciszy i równowagi umysłu. Coraz mniej ego, chaosu i zgiełku, a coraz więcej metty, zrównoważenia i pustkopełni.
Warto dodać, że nawet relacje mogą teoretycznie na tym bazować (jeżeli obydwie strony są wystarczająco dojrzałe i oddane Dhammie). Po prostu większy nacisk wtedy kładziony jest na tworzenie przestrzeni do praktyki Dhammy, aniżeli na skupianie się na światowych rzeczach i proliferacji swoich wewnętrznych historii.
Więcej na spotkaniu.
Odbędzie się ono na Zoomie 19stego listopada 2023 roku. Start godzina 11.00.
Zapisy: napiszcie krótkiego maila na Piotr.medytacja@gmail.com, że chcecie się zapisać.
Trzeba się zapisać na maila i wtedy wyślę linka do spotkania na Zoomie. Warsztaty potrwają pewnie do około 15.00. W planie: medytacja, mowa Dhammy, sesja pytań i odpowiedzi.
Spotkanie jak zwykle odbywa się za wolne datki.
W momencie rozpoczęcia, wyślę zapisanym linka do spotkania na Zoomie, czyli w niedzielę 19 listopada o godzinie 11.00. Zapisanym dzień wcześniej wyślę przypominajkę. W miarę możliwości proszę się zapisywać wcześniej niż ostatniego dnia przed warsztatami. Osoby, które wyślą zaproszenie później niż po 18.00 18 listopada nie będą zapisane.
Jest to idealna okazja żeby zadać jakieś pytanie itd.
Ktoś mógłby się zapytać: po co przychodzić na warsztaty online, skoro nagrania prędzej czy później i tak trafiają na YouTube? Są cztery główne powody:
^ Pierwszy jest taki, że jest to dobra okazja to wyrażenia wdzięczności względem tego co robię. Podzielenie się jakimś datkiem za warsztaty. : )
^ Drugi powód jest taki, że chodząc na warsztaty mamy bardziej bezpośredni kontakt. Daje to dobre podwaliny, by kiedyś być zaproszonym na przyszłe refugium dhammiczno-medytacyjne, gdyż nie zapraszam na nie osób, których nie znam.
^ Po trzecie rzeczy silniej oddziałują, kiedy przekaz Dhammy i medytacja dzieją się w tym samym czasie. Można też zadawać pytania. Na warsztatach zawsze odpowiadam na wszystkie pytania, czego nie robię w komentarzach na YouTubie.
^ Po czwarte, materiały na YouTube wrzucam w określonych interwałach, więc wizyta na warsztatach to więcej treści i prosto z serca z tej chwili.
Zapraszam na spotkanie!
Z Mettą!