Spotkanie online z Bhante Sujato 25.06.2023

Już w ten weekend odbędzie się spotkanie na Zoomie z jednym z największych uczonych Dhammy na świecie, Bhante Sujato! 🙂 Jest to jedyny człowiek na świecie, który przetłumaczył wszystkie sutty z kanonu palijskiego na język angielski. 🙂 Co więcej, ma on bardzo dobre poczucie humoru, odwagę wypowiadać się na trudne tematy, a jego rozumienie i nauczanie Dhammy jest na najwyższym poziomie! Z całego serca polecam być! 🙂

Mowa Dhammy i praktyka medytacji odbędzie się 25 czerwca 2023 o godzinie 10.00.

Co miesiąc spotykamy się z Australijską Sanghą z BSWA w ramach współpracy z Polskim Związkiem Wczesnego Buddyzmu (PZWB) i planowanym pierwszym klasztorem theravady w Polsce w tradycji Ajahna Brahma. Spotkanie potrwa do ok. 12.00.

Zarówno medytacja, mowa Dhammy i sesja Q&A będą tłumaczone symultanicznie na język polski. Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom, będzie ono nagrywane i publikowane na kanale YouTube Sasany. Nie trzeba włączać kamerek, prosimy też o wyłączanie mikrofonów, będzie „poczekalnia”, nie będzie hasła.

Link do spotkania: https://us02web.zoom.us/j/84346618501
Prosimy o uprzednie zainstalowanie aplikacji Zoom i zapoznanie się z jej obsługą, do pobrania stąd: https://zoom.us/

Bio Ajahna Sujato:

Bhante Sujato (Anthony Best) urodził się 4.11.1966 r. w Perth (Zachodnia Australia). Wychowywał się w liberalnej, katolickiej rodzinie, uczęszczał do szkoły Christian Brothers. Zafascynowany naukową wizją świata, a w szczególności teorią względności, odrzucił chrześcijaństwo, gdy był jeszcze nastolatkiem.

Studiował literaturę i filozofię na Uniwersytecie Zachodnioaustralijskim, ale po dwóch latach zrezygnował z dalszej nauki i zaczął grać rock’n’rolla. Założył z Peggy van Zalm zespół Martha’s Vineyard, formacja grała indie rocka, odnosząc sukcesy w późnych latach 80-tych. Zespół jednak rozpadł się, zanim w pełni rozwinął swoje możliwości.

Po latach działań związanych z muzyką alternatywną Bhante Sujato pozbył się iluzji dotyczących kariery muzycznej i potrzebując gruntownej zmiany, udał się do Tajlandii. Mimo że wcześniej nie był związany z buddyzmem, znalazł dla siebie miejsce w świątyni w Chiang Mai. Zaczął poszukiwać umocnienia i głębszego zrozumienia praktyki buddyjskiej. Po roku udał się do Wat Pah Nanachat, międzynarodowego klasztoru leśnego prowadzonego przez anglojęzycznych mnichów w tradycji, z której wywodził się Ajahn Chah. Tam przyjął święcenia nowicjusza, a w następnym roku (5 maja 1994) – pełne święcenia mnicha (bhikkhu).

Spędził trzy pory deszczowe (vassa), ucząc się u Ajahna Brahma, w Klasztorze Bodhinayana oraz kilka lat w odległych pustelniach i jaskiniach, w Tajlandii i Malezji. Na początku 2003 r., po powrocie do Australii, przybył do posiadłości znanej wtedy jako Citta Bhavana Hermitage. Podjęto wtedy decyzję, by świątynię rozwinąć w klasztor, w którym mogłyby się odbywać nowe święcenia, i zmieniono jej nazwę na Santi Forest Monastery. To spowodowało znaczne postępy, klasztor zaczął się gwałtownie rozwijać. Wynikiem było pierwsze święcenie nowicjusza (sāmaṇera) 9 marca 2008 r. oraz liczne upasampadā (przyjęcia do Saṅghi) bhikkhów. Zgodnie z życzeniem Bhante Sujato, w 2012 roku Santi zostało klasztorem mniszek, a on sam powrócił do Bodhinyana.

Ajahn Sujato napisał kilka książek, między innymi „A Swift Pair of Messengers”, „A History of Mindfuless”, „Sects & Sectarianism”, oraz we współautorstwie z Ajahnem Brahmalim: „The Authenthicity of Early Buddhist Texts”. W 2005 roku Bhante Sujato wraz z Rod’em Bucknell’em oraz John’em Kelly współzałożyli buddyjską stronę Internetową SuttaCentral, by zapewnić dostęp do wczesnych buddyjskich tekstków, zarówno w oryginale jak i tłumaczenia we współczesnych językach. Po tym jak nie udało się zapewnić przekładów wolnych od praw autorskich, Bhante Sujato przeniósł się na wyspę Chimei na wybrzeżach Taiwanu i żył tam od 2015-1018 roku, oddany zadaniu by przetłumaczyć wszystkie cztery nikaje. Te przekłady od tamtego czasu są publikowane na stronie SuttaCentral oraz jako darmowe książki.

W 2019 roku Bhante Sujato przeniósł się do Sydney by założyć Lokanta Viharę, inaczej „Klasztor na Końcu Świata”, by wraz z jego uczniem Bhante Akaliko eksplorować co oznacza podążanie za naukami Buddy w erze zmian klimatycznych, globalnego konsumeryzmu oraz politycznego niepokoju. Niedawno jego uczeń opuścił Viharę by realizować swój projekt „Little Dust”, a Bhante Sujato kontynuuje swoje działania stacjonując w Lokanta Vihara.