Spotkanie z Bhante Sambodhi

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie on-line z Bhante Sambodhi – mnichem o ponad 20 letnim „stażu”, czyli tzw. Maha-Thero. 🙂

Mowa Dhammy i praktyka medytacji odbędzie się 28 maja 2023 o godzinie 10.00.

Tematem spotkania będzie 5 zdolności czy władz duchowych (indriya), z innej perspektywy niż ta, którą przedstawił Ajahn Brahmali. Będzie to więc swojego rodzaju uzupełnienie. 🙂

Co miesiąc spotykamy się z Australijską Sanghą z BSWA (i przyjaciółmi) w ramach współpracy z Polskim Związkiem Wczesnego Buddyzmu (PZWB) i planowanym pierwszym klasztorem theravady w Polsce w tradycji Ajahna Brahma. Spotkanie potrwa do ok. 12.00.

Zarówno medytacja, mowa Dhammy i sesja Q&A będą tłumaczone symultanicznie na język polski. Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom, będzie ono nagrywane i publikowane na kanale YouTube Sasany. Nie trzeba włączać kamerek, prosimy też o wyłączanie mikrofonów, będzie „poczekalnia”, nie będzie hasła.

Linki:
Link do spotkania: https://us02web.zoom.us/j/84346618501

Prosimy o uprzednie zainstalowanie aplikacji Zoom i zapoznanie się z jej obsługą, do pobrania stąd: https://zoom.us/

Biografia:
Czcigodny Sambodhi urodził się w połowie lat sześćdziesiątych w jednym z najbardziej zlaicyzowanych krajów na świecie, który wtedy nazywany był Czechosłowacją, a obecnie Republiką Czeską. Wychowany jako ateista, od wczesnych lat bardzo interesował się „twardą” nauką, skończył jako absolwent studiów z matematyki i fizyki.

Następnie podjął studia podyplomowe w dziedzinie „miękkiej” nauki, psychologii, które doprowadziły go w 1992 roku do zetknięcia się z medytacją buddyjską. Wtedy porzucił psychologię i przez sześć lat pracował jako dziennikarz, tłumacz i redaktor w wydawnictwie, jednocześnie podążając ścieżką Dhammy Buddhy jako świecki praktykujący. W 1995 r. po raz pierwszy udał się do Birmy, gdzie tymczasowo wyświęcił się na mnicha, by przez 10 miesięcy praktykować medytację vipassany w ośrodku medytacyjnym w tradycji Mahasiego Sayadawa w Yangon.

Jego późniejsze święcenia na bhikkhu miały miejsce w 2000 roku w leśnym klasztorze Pa Auk’a na południu Birmy, gdzie przez dwa lata przeszedł intensywny trening medytacji samathy. Następnie przeniósł się na Sri Lankę, gdzie spędził z przerwami 12 lat, będąc głównie związany z leśną tradycją Galduwy. Kilka z tych lat spędził w samotności, w prostych odludnych chatkach, w rejonie Lagalla.

Poza powiązaniami z zarówno birmańską jak i syngaleską tradycją, spędził również sporo czasu w klasztorach na Zachodzie z linii Luang Por Chah, gdzie odniósł ogromne korzyści z zaczerpniętych tam nauk.

Zdjęcia z Laggala:
https://goo.gl/photos/LESVs3FxTXEDqKL18
https://goo.gl/photos/fBEhF9pW9Tg2oy9T8

Zdjęcia z leśnego klasztoru Uyana:
https://goo.gl/photos/Z6bFoJQH7rcP9pf89