Wrzuciłem mowę dhammy bazującą na moim artykule „Esencja dhammy – poradnik dla początkujących”. Pochodzi z przedostatniej niedzieli dhammiczno-medytacyjnej o tytule: „Esencja dhammy i metaforyka światła na drodze duchowej”.
Omawiam tutaj wszystkie punkty na które warto by składała się praktyka dhammy. Porównuję to do organizmu – kiedy wszystkie organy są zdrowe, cieszymy się pełnią zdrowia. Wystarczy że jeden organ jest chory, to już mocno to odczuwamy i rzutuje to na resztę organizmu. Tutaj opisuję listę 12 aspektów praktyki, które jeżeli realizujemy, to cały organizm dhammy i medytacji naprawdę pięknie funkcjonuje przynosząc moim zdaniem najlepsze owoce. Warto sprawdzić czy któregoś nie pomijamy, lub czy może czegoś nie rozumiemy klarownie. Jasne ich wykazanie i omówienie to główna intencja tej mowy.
W tej części opisuję pierwsze 5 punktów, w drugiej będą pozostałe 7. Jest to też prezentacja mojej perspektywy i tego jak ja czuję dhammę. Zachęcam do odsłuchu.
Te 5 punktów to:
1. Pogłębianie i wydłużanie czucia
2. Refleksja nad tym co czujemy
3. Medytacja
a: Brahma-vihary: Metta (duchowa miłość), Karuna (współczucie), Mudita (duchowa radość), Upekkha (pokój i równowaga umysłu)
b. Samatha – kojenie ciała i umysłu, oczyszczanie umysłu z treści, czucie energii i energetyczna błogość
c. Satipatthana – kontemplacje
4. Szczodrość
5. Moralność – 5 wskazań
Kolejne 7 w następnym nagraniu.
Mam nadzieję że przyniesie to dobre owoce!