Jak zacząć buddyjską praktykę medytacji w “mojej” grupie?

wspólna-praktyka

Witaj!

Chcesz wiedzieć jak zacząć buddyjską praktykę medytacji? Spodobały Ci się moje nagrania na YouTube na tyle, że chciałbyś podążać ścieżką dhammy z moją pomocą? W takim razie ten post jest dla Ciebie, gdyż kieruję go do osób, które chcą praktykować w “mojej” grupie.

Słowa “mojej” grupie napisałem celowo w cudzysłowie, ponieważ ostatecznie nikt kto chodzi na moje wydarzenia, nie jest mój w jakimkolwiek sensie tego słowa. Jednakowoż prowadzenie duchowe w jakimkolwiek stopniu sprawia, że dana osoba uczy się od danego nauczyciela różnych rzeczy: wiedzy, podejścia, techniki, może też czerpać inspirację i wiele innych rzeczy.

Mam takie rozróżnienie, między:

 1. Aktywnym członkiem grupy – czyli kimś kto chodzi regularnie na weekendy dhammiczno-medytacyjne lub inne wydarzenia które prowadzę.
 2. Pasywnym słuchaczem – ktoś kto tylko słucha nagrań na YouTube lub ew. dodaje komentarze w Internecie.

Niezależnie od tego czy będziesz chciał być aktywnym członkiem grupy (chodzić na organizowane przeze mnie wydarzenia stacjonarnie lub online), czy będziesz podążał duchową ścieżką kompletnie niezależnie, chętnie dam kilka rad od czego warto zacząć i na co zwracać uwagę. Dodatkowo jeżeli chciałbyś brać aktywny udział w wydarzeniach, przedstawię tryb swojej pracy, tak by spotkanie się naszych ścieżek było miłe, owocne i potencjalnie długotrwałe.

Moim zdaniem praktyka dhammy najważniejsze by sprowadzała się do następujących rzeczy:

 • Głębokiego odczuwania swojego serca: czyli czucia i zgłębiania swoich uczuć, emocji, wrażeń i nawet myśli.
 • Zgłębiania dhammy: czyli słuchania mów dhammy, sutta class, czytanie sutt, czytanie buddyjskich książek i tekstów.
 • Rozwijanie trzymania 5 wskazań moralnych: każdy praktykujący powinien zacząć pracę nad pięcioma wskazaniami: by nie krzywdzić żadnej istoty, by nie brać nic co nie zostało mu dane, by nie krzywdzić seksualnie, by nie kłamać i nie mówić w sposób obraźliwy i by nie przyjmować substancji które obniżają świadomość i mogą powodować łamanie tamtych czterech wskazań (przede wszystkim alkoholu).
 • Medytacji: powoli trzeba wdrażać do swojego życia praktykę medytacji, powoli zwiększając jej ilość.
 • Szczodrości i altruizmu: jedną z podstawowych praktyk buddyjskich jest szczodrość i życie nie tylko dla siebie, ale dla wszystkich istot czujących. Niezależnie co robisz w życiu, warto starać się żyć tak, by jak najmniej krzywdzić innych, a dużo też pomagać i dzielić się dobrami. Pamiętaj też że też jesteś istotą o którą powinieneś dbać! 
 • Nie stwarzania niepotrzebnych problemów! 🙂

Jeśli idzie o mój trybu pracy, to wygląda to następująco:

 • Przede wszystkim każdy ostatecznie jest sam na swojej ścieżce. Mamy nauczycieli i przyjaciół duchowych, którzy nam pomagają, ale wiele rzeczy w umyśle musimy przeżyć sami. Każdy odpowiada za swoją karmę i nikt tego nie zmieni. Jeżeli będziesz mieć głęboką medytację albo będziesz umierać, to nie będę mógł tam z Tobą pójść. Każdy ostatecznie ma swoją relację z życiem. Warto o tym pamiętać, że nauczyciel czy przyjaciel duchowy nie jest kimś, kto rozwiąże za nas nasze problemy i warto pamiętać by nigdy tego nie oczekiwać. Ale warto mieć świadomość, że nauczyciel czy przyjaciel duchowy może nam w tym bardzo pomóc.
 • Jeżeli chcesz zacząć ze mną współpracę i zostać aktywnym członkiem grupy to bardzo ważna rzecz: proszę przychodzić na wydarzenia, stacjonarnie lub online. Proszę natomiast nie pisać do mnie wiadomości na maila lub messenger z pytaniami o praktykę, jeżeli nie chodzisz na wydarzenia. Sprawa jest prosta: udzielam konsultacji tylko osobom które są aktywnymi członkami. Pasywnym słuchaczom i tak udostępniam za darmo większość swojej wiedzy, ale nie jestem w stanie poświęcać czasu Internautom na zgłębianie i odpowiadanie na rozterki ich duchowej ścieżki, jeżeli oni nie chcą poświęcić czasu by przyjść na wydarzenie. Zwłaszcza że wydarzenia mają opłatę sugerowaną, ale jest też opcja przychodzić na nie za wolne datki czy nawet za darmo. Taki tryb pozwala mi z jednej strony mieć wsparcie potrzebne do utrzymania się, a z drugiej pozwala przyjść też biedniejszym, którzy nie mogą wesprzeć. Chciałbym tutaj też wyrazić ogromną wdzięczność wszystkim którzy mnie wspierają i chodzą na wydarzenia, bo gdyby nie Wy, to nie byłoby tych wszystkich nagrań na YouTube! 🙂
 • Jeżeli chcesz chodzić na wydarzenia, możesz przyjść zawsze! Ale naprawdę polecam w międzyczasie zapoznawać się z kursem medytacji który jest na moim kanale na YouTube KURS MEDYTACJI oraz w wolnym czasie proszę też o słuchanie przeszłych nagrań których tytuły przykuwają Twoją uwagę. W ten sposób nadrobisz zaległości i zapoznasz się oraz oswoisz z terminologią której używam w trakcie mów i sutta klas. Weekendy dhammiczno-medytacyjne czy refugia to nie są „kursy”, lecz wydarzenia skupione na pogłębianiu jakiegoś wybranego aspektu drogi duchowej. Dzięki temu spotkanie te są ciekawe i za każdym razem jest inaczej, przez co nie nudzą się stałym bywalcom a nagrania na YouTube cały czas zaskakują nowymi perspektywami.
 • Online, czyli przez e-mail i messenger zapisuję jedynie na wydarzenia: weekendy dhammiczno-medytacyjne oraz refugia dhammiczno-medytacyjne. Na medytacyjne podróże w dźwiękach gongu zapisy prowadzi miejsce które je akurat organizuje, czyli Joga Centrum lub Holy Spa, z którymi w tym temacie współpracuję.
 • Na większość pytań odpowiadam w dwóch kontekstach: albo na weekendach dhammiczno-medytacyjnych i wtedy możecie zadawać pytania na forum w trakcie sesji Q&A (które są z reguły potencjalnie 4 każdego dnia). Jeżeli jesteś stacjonarnie, czasami jest też okazja porozmawiać bardziej prywatnie podczas przerwy obiadowej (ale nie jest to sytuacja jeden na jeden, bo kręcą się wokół ludzie często).
 • Jeżeli masz jakiś głębszy temat, to udzielam konsultacji każdego dnia podczas refugiów. Czyt. jeżeli jedziesz na refugium dhammiczno-medytacyjne, będziesz mieć okazję niemalże każdego dnia (w granicach rozsądku) na prywatną konsultację jeden na jeden, podczas których możemy porozmawiać o głębszych rzeczach, o które niechętnie pytamy na forum.

Dodam, że zastrzegam sobie prawo do dawania tzw. banów, czyli próśb o nieprzychodzenie na moje wydarzenia osobom, które przekraczają granice przyzwoitego współżycia społecznego… czyli takich które wykazują się szczególnym chamstwem, przekraczaniem granic i ogólnie które sprawiają dużą ilość cierpienia mi czy innym członkom grupy, czy swoją obecnością w jakiś sposób zagrażają grupie lub sprawiają że wydarzenia stają się nieprzyjemne. Poza tym jestem otwarty na praktycznie wszystkich.

Co oferuję:

 • Dużą i głęboką wiedzę nt. buddyzmu i duchowości w ogóle.
 • Podejście do praktyki które opiera się na bardzo esencjalnych rzeczach.
 • Ogromną inspirację i wiarę w realizację Przebudzenia i innych pięknych stanów duchowych.
 • Rady w zakresie praktycznie wszystkich możliwych stanów duchowych, niezależnie od Twojej przeszłości duchowej.
 • Głębokie konsultacje duchowo/psychologiczne na refugiach.
 • Głębokie rozumienie Twoich problemów i rady jak z nich wychodzić.
 • Osadzenie w bardzo wartościowej tradycji – wczesnego buddyzmu odartego z dogmatyzmu.
 • Otwarty umysł a zarazem oddanie tradycji.

Serdecznie zapraszam na prowadzone przeze mnie wydarzenia i do eksploracji dhammy i duchowości w ogóle! 🙂