18.11 Prowadzę spotkanie z Theravada Kraków, Temat: „Aktywne słuchanie, piękna mowa i odpuszczanie ego”

Witajcie! 🙂

W tę sobotę 18 listopada będę prowadził spotkanie z Theravada Kraków. W planie 30 minut medytacji a potem 1 godzina mowy Dhammy, po której będzie krótka sesja Q&A. Tematem mowy Dhammy będzie „Aktywne słuchanie, piękna mowa i odpuszczanie ego”.

Główną osią tematu będzie aktywne słuchanie. Jest to termin pochodzący ze współczesnej psychologii oznaczający słuchanie bardzo skupione i głębokie tego co ktoś mówi, dając uwagę rozmówcy. Jest to bardzo ważna umiejętność zarówno w rozwoju duchowym, jak i po prostu w życiu.

Jest to ważne, ponieważ nie wszyscy w kręgach duchowych rozumieją istotność tego podejścia. Tak naprawdę przestrzeń „rozmowy” też jest przestrzenią, którą można dominować etc., a często robi się to, kiedy nie potrafi się aktywnie słuchać. Dlatego żeby w rozmowach budzić bardziej atmosferę bezpieczeństwa, harmonii i prawdziwej miłości, kluczowe jest aktywne słuchanie. Tematem powiązanym jest to, kiedy mówić i w jaki sposób – czyli piękna czy właściwa mowa.

Kolejną rzeczą, która się z tym łączy, jest odpuszczanie ego. Powodem jest to, że by umieć naprawdę słuchać innych i by była w tym naturalność, często potrzebne jest odpuszczenie potrzeby ekspresji wielu własnych myśli, odczuć i opinii. Podczas mowy opowiem, dlaczego bardzo dobre jest odpuszczanie tej potrzeby i jak wielkie zwycięstwo duchowe osiągamy, kiedy pożegnamy się z nią. Wtedy mamy fundament by nauczyć się naprawdę słuchać i również pięknie mówić – wtedy kiedy jest to naprawdę korzystne. Wtedy zarówno nasze słuchanie jak i nasza mowa mogą pozytywnie wpływać na otoczenie jak i na nas samych. 🙂

Spotkanie potrwa od 10.30 do około 13.00.

Odbywa się w Krakowie, w szkole jogi „Sattva”, przy ul. Smoleńsk 22/22.

Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść.

Do zobaczenia i z mettą! 🙂